Telefon
WhatsApp
Kangallarda Çiftleşme Nasıl Olmaktadır?
Kangallarda Çiftleşme Nasıl Olmaktadır?

Kangallarda Çiftleşme Nasıl Olmaktadır?


Kangalların çiftleşme dönemlerine dair bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Her şeyden önce, çiftleşme dönemindeki davranışların nasıl olacağı herkes tarafından merak edilmektedir. Dişiler; yılda iki kez kızgınlık dönemine girerler. Ancak, erkekler ise yılın her döneminde çiftleşmeye hazır olarak bilinirler. Bunun yanı sıra, aynı yerde büyüyen kardeşlerin çiftleşmesi söz konusu değildir. Dişi kangal köpekleri; yalnızca proöstrüs kanamaları bittiği zaman erkekle çiftleşmeyi kabul ederler. Tüm bunlara ek olarak, hem erkek hem de dişi kangal köpeklerinin çiftleşme döneminde bazı davranış değişiklikleri gösterdiği bilinmektedir. Sahiplerinin çok fazla şikayet ettiği bu durumlardan ötürü birçok hayvan sahibi, köpeklerini kısırlaştırmayı tercih etmektedir.

Kangallarda Çiftleşme Döneminde Hangi Davranışlar Gözlemlenmektedir?

Çiftleşme döneminde kangalların oldukça huzursuz olduğu bilinmektedir. Ayrıca, saldırgan ve agresif tavırlar içerisine girmelerine rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, köpek sürülerinin geçtiği ortamda dişi köpeğin kokusunu alan erkek köpekler arasında ciddi bir rekabet başlayacaktır. Bu rekabetin bir sonucu olarak köpekler arasında yaralanmalar söz konusu olabilir. Hatta, müdahale edilmediği takdirde köpeklerin ölmesine dahi rastlanmaktadır. Buna ek olarak, dişiler arasında da erkek köpekleri kendilerine çekme noktasında bazı sürtüşmeler yaşanabilir.

Çiftleşme döneminin kayıtlı olarak yapıldığı hallerde ise kızgınlık gösteren dişinin önceden belirlenen erkek ile kapalı bir yere konması istenmektedir. Bu noktada, dişi ile aynı ortamda bulunan erkeklerin dişiye karşı aşırı bir sahiplenme duygusu gösterdikleri doğrudur. Hatta, bazı erkek köpeklerin sahiplerini kıskanarak onları dişi köpeklere yaklaştırmadığı bilinmektedir. Ayrıca, bir yere kapatılmalarından memnun olmayan dişi köpekler; burada bulunan erkek köpeklerle çiftleşmeyi reddedebilirler.

Çiftleşmenin tamamlanmasının ardından hayvanlar birbirlerine kenetlenirler. Bu şekilde yaklaşık 15 dakika kaldıkları bilinmektedir. Ardından, hayvanlar birbirlerinden ayrılırlar. Bunun yanı sıra, hayvanların her dönemde çiftleşmeye uygun olmadıkları bilinmektedir. Bir kangalın çiftleşmesi için her şeyden önce 18 ayını doldurması gerekmektedir. Bir başka deyişle, 1.5 yaşını dolduran, dişisinin kokusunu alabilen ve fiziksel olarak hazır olan bir köpeğin çiftleşmesinin önünde herhangi bir engel yoktur. Ancak, dişi kangallarda uterusun belirli bir büyüklüğe ulaşması gerektiği için bu dönem biraz daha uzayabilir.

Kangallarda Çiftleşme Öncesinde Hangi Etmenlere Dikkat Edilmelidir?

Dişi kangal köpekleri; her altı ayda bir olmak üzere kızgınlık dönemine girmektedir. Bu dönemde, bir koku salan dişi köpekler; erkek köpeklere çiftleşme konusunda hazır olduklarını iletirler. Söz konusu koku; vulvanın şişmesi ve kanlı vajina akıntısı şeklinde kendisini göstermektedir. Dişinin yaymış olduğu kokuyu alan erkek köpek kısa süre içerisinde harekete geçmektedir. Bu noktada, doğanın bir kuralı olarak dişi köpek; kendi seçimi olan bir erkek köpeğe çiftleşme için karşılık vermektedir. Çiftleşmenin kesin olması için bir veya iki gün sonra tekrarlanması gerekmektedir. Bu noktada, dişi ve erkek köpeğin herhangi bir yere kapatılması sağlanmalıdır.

Belirli bir yaştan sonra kangal köpeklerinin üremesinin yavaşlamasına rastlanmaktadır. Bu durum, dişi köpeklerde erkek köpeklere kıyasla daha önce gerçekleşmektedir. Dişilerin çiftleşmeye hazırlanması noktasında sahiplerine büyük görev düşmektedir. Dişilere yalnız kalacakları bir ortam tahsis edilmelidir. Bunun yanı sıra, dişinin çiftleşmesinin ardından sakin ve temiz bir yerde doğum yapması sağlanmalıdır.

Dişi ve erkek köpeklerde ne zaman çiftleşmesinin olması gerektiği merak edilmektedir. Bu noktada, 1.5 yaşına gelmiş bir erkek köpek çiftleşme için hazırdır. Dişi köpeklerin ise uterusun gerekli büyüklüğe ulaşacağı ikinci veya üçüncü kızışma dönemine kadar beklemesi gerekmektedir. Dişiler; 180 günde bir olmak üzere kızgınlık dönemine girerler. Verimli ve sağlıklı bir çiftleşme için dişinin kızgınlık dönemleri takip edilmelidir.

 

Bize Yazın