Telefon
WhatsApp
Yavru Kangallar Nasıl Beslenmeli?
Yavru Kangallar Nasıl Beslenmeli?

Yavru Kangallar Nasıl Beslenmeli?


Yavru kangal sahibi olmak isteyenlerin aklında bu hayvanların nasıl beslenmesi gerektiğine dair birtakım sorular bulunmaktadır. Yavru kangal beslenmesi titizlikle yapılmak zorundadır. Yavrular; doğar doğmaz sütle beslenmeye başlarlar. Ancak, dört ila altı haftalık oldukları zaman diliminde sütten kesilirler. Köpeğin ırkına göre değişmekle beraber bir köpeğin tam anlamıyla yetişkin olması için ortalama 10-16 ayın geçmesi gerekmektedir. Bu süreç; yavru kangalların gelişme süreci olduğu için bu dönemde sahipleri tarafından en iyi şekilde beslenmeleri gerekmektedir. Yavru kangalların beslenmesinde yavru kuru veya yavru konserve mamaları tercih edilmelidir.

Yavru Kangalların Beslenme İhtiyacı Nasıldır?

Kangallar başta olmak üzere tüm köpeklerin belirli beslenme ihtiyaçları bulunmaktadır. Farklı hayat evrelerinde farklı gereksinimlerinin olduğunu söylemek gerekir. Ancak, yavru köpeklerin besin gereksinimleri, yetişkin köpeklere kıyasla daha fazladır. Bunun sebebi, yavru köpeklerin büyüme ve gelişme döneminde daha çok beslenmeye ihtiyacının olmasıyla yakından alakalıdır. Bunun yanı sıra, üç aylık bir yavru ile sekiz aylık bir yavrunun beslenme gereksinimlerinde dahi belirli farklılıklar bulunmaktadır.

Yavru kangalların yaşlarına uygun olarak beslenmesi son derece önemli bir husustur. İhtiyaçlarına uygun biyolojik değerlere sahip ve kolay sindirilebilir proteinlerin yanı sıra yeterli oranda kalsiyum ve uygun kalsiyum/fosfor oranına sahip vitamin açısından zengin diyetlerle beslenmeleri gerekmektedir. Proteinler; vücudun doğru şekilde büyümesi ve kas gelişimi noktasında hayati önem taşımaktadır. Yavru kangalların 4-5 haftalık olmasıyla beraber kuru mama verilmesine geçilmelidir. Kuru mama; ıslatılarak veya yavru konserve mamalarla karıştırılarak verilmektedir. Bu sayede, yavru kangalların mamalara alışması söz konusu olmaktadır. Bu şekilde, yavru kangalların mamaları ısırması, koklaması ve yalaması sağlanmaktadır. Mamanın daha yumuşak olduğu takdirde sütten yeni kesilen yavru kangalın mamaya alışma süreci daha hızlı olmaktadır.

Yavru kangalların süte ihtiyaç duyduğu dönem ilk iki üç ay olarak bilinmektedir. Bu dönemden sonra köpeklerin süt içmesi halinde ishal gibi rahatsızlıklar ve sindirim sistemi problemleri meydana gelebilir. Ayrıca, alerji sorunu da ortaya çıkabilir. Buna ek olarak, anne sütünden kesildikten sonra birdenbire kuru mamayla beslenen köpeklerde de birtakım sağlık problemleri oluşabilir. Bunun yanı sıra, mamanın partikül büyüklüğünün köpek yavrularına uygun olması şarttır. Büyük partiküllerden meydana gelen bir mamayı ağzına alan yavrunun bu mamayı çiğnemesi oldukça zor olacaktır. Bu durum, köpeğin beslenmesini olumsuz etkileyecek bir durum olarak bilinecektir.

Yavru Köpeklerin Beslenmesinde Hangi Unsurlara Dikkat Edilmeli?

Yavru kangal köpeklerinin mide kapasiteleri günlük ihtiyaçlarını tek seferde yemeyle karşılayacak seviyede olmadığından dolayı yiyeceklerini genel olarak birkaç seferde tükettiklerine rastlanmaktadır. Yavruların diyetlerinin bilhassa ilk aylarda daha yoğun olarak verilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, yemek zamanlarının ve yemek yedikleri yerin mümkün olabildiğince sabit olması tavsiye edilmektedir. Günde üç öğün olarak beslenme düzeni oluşturuluyorsa insanlarda olduğu gibi sabah, öğlen ve akşam olarak diyetlerin verilmesine çalışılmalıdır. Yavru kangallar; ancak 10-12 aylık olmalarının ardından günlük ihtiyaçlarını tek seferde karşılayacak sindirim sistemi kapasitesine erişirler.

Yavru köpeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise beslenme amacıyla tüm düzenlerinin değiştirilmemesi noktasında olmaktadır. Bir başka deyişle, öğünlerin atlanmaması adına köpeklerin uykudan uyandırılması son derece yanlıştır. Tüm bunlara ek olarak, bazı köpeklerde dışkısını yeme durumuna rastlanmaktadır. Vahşi yaşamdan kalma bir alışkanlık olan bu durumun üstesinde gelmek adına köpeklerin düzenli ve eksiksiz bir şekilde beslenmesi sağlanmalıdır.

Köpeklere çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler verilmemelidir. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde kangal köpeği sağlıklı bir şekilde büyütülecektir.

 

Bize Yazın