Telefon
WhatsApp
Kangallarda Besin Yönetimi
Kangallarda Besin Yönetimi

Kangallarda Besin Yönetimi


Ergin Kangal köpekleri günde bir kez, daima aynı zamanda beslenmelidir.  Böyle bir diyetin yaklaşık 1 / 3'ü bir et karışımı, 1 / 3'ü bir tahıl ve sebze karışımı ve 1 / 3'ü sudur. Diyet miktarı, hayvanın canlı kilosuna, durumuna ve çalışmasına göre ayarlanmalıdır. Örneğin, köpek zayıf veya fazla çalışmışsa, ek süt, 1 yumurta, biraz sebze veya tahıl verilmelidir. Yetişkin köpeklerde, yal adı verilen arpa unu sıcak suyla bir hamur haline getirilerek elde edilen üründen günde 2 kg verilir. Ayrıca, günde 25 g. Et haftada 3 kez kaynatılır ve verilir. 6 haftalıkken yavrular sütten kesilir veya annelerinden ayrılır. Bununla birlikte, yavru en az 6-7 aylık olana kadar süt verilmeye devam edilmelidir. Sütten kesme, belirli aralıklarla annelerinden uzakta yavaş yavaş yapılmalıdır. Dişler bu yaştan önce tam olarak gelişmediği için sert gıdalardan kaçınılmalıdır.

Kangal köpekler dengeli, yüksek enerjili ve lezzetli bir diyet ile beslenmelidir. Bunların 1 / 4'ü veya 1 / 3'ü işten önce ve geri kalanının işten sonra verilmesi tavsiye edilir. Obeziteye yol açmayacak ana diyete ek olarak hafif yiyecekler vermek de yararlı olabilir.

Kangal Köpekleri ortalama 7-8 yavru veriyor. Yavruların gözleri 9-13. Günlerde açılır. Kulakları 13-15 güne kadar kapalıdır. 10 günlükken ayağa kalkabilirler ve 21. günde kolayca yürüyebilirler. 4. haftadan itibaren önlerine konulan sütü içebilirler.

YAVRU KANGALLARIN GELİŞİM ÖZELLİKLERİ

Normal olarak, yavrular 3-4 haftalık olana kadar anneleri tarafından beslenir, bu nedenle bu yaştan önce ek beslenmeye gerek yoktur. Bununla birlikte, annede süt yoksa veya yavru sayısı yüksekse, yavrulara ek beslenme uygulanmalıdır. Bunun için; inek sütü, krema, yumurta sarısı, kemik unu ve vitamin takviyesi yapılabilir. Ancak bu süreç çok zahmetlidir. Çünkü süt her öğünde taze olarak hazırlanmalıdır. Bunun yerine, ticari köpek maması ılık suda çözülerek verilebilir. Yavru köpekler 3 haftalık olduklarında, annelerinin sütü veya süt ikamelerinin yanı sıra çeşitli yiyeceklere alışmaya başlarlar. Bu yiyecekler önce lapa olmalıdır. Ve yavaş yavaş et, karaciğer, haşlanmış yumurta ile desteklenmelidir. Ek olarak, ticari bebek maması sütle ıslatılarak verilebilir. Öğle yemeğinde süt verilmeye devam edilir.

6 haftalıkken yavrular sütten kesilir veya annelerinden ayrılır. Bununla birlikte, yavru en az 6-7 aylık olana kadar süt verilmeye devam edilmelidir. Sütten kesme, belirli aralıklarla annelerinden uzakta yavaş yavaş yapılmalıdır. Dişler bu yaştan önce tam olarak gelişmediği için sert gıdalardan kaçınılmalıdır.

Ölüm, hastalık, emzirme veya ihmal nedeniyle annelerini ememeyen yavru kangallar için 35 ° C'ye soğutulmuş kaynamış su ile% 5 glikoz çözeltisi hazırlayarak; Doğumdan sonraki bir saat içinde, bir şişe veya prob ile 5-10 ml verilir. Bundan yaklaşık iki saat sonra süt verilir. Bu gibi durumlarda inek sütü kullanılabilir. Bununla birlikte, besin değeri köpek sütünden daha azdır ve sürekli kullanım için uygun değildir. Bebekler sütten kesildikten sonra, sindirilebilirliği yüksek ve biyolojik değeri yüksek, yeterli vitamin ve kalsiyum içeren maddelerle beslenmelidirler ve kalsiyum-fosfor oranı dengeli olmalıdır.

Genç köpeklerde, yiyecekler 3 aya kadar günde 4 - 5 kez, 3 - 5 ay arasında 3 kez, 5 - 10 ay arasında 2 kez, sonra mümkün olduğunca bir veya iki kez verilir. Büyüyen yaştaki köpeklere ihtiyaç duyduklarından daha fazla yiyecek verilmemelidir. Çünkü çok hızlı büyüme iskelet bozukluklarına yol açabilir. Bunun için vücut ağırlığı artışı düzenli olarak kontrol edilmeli ve diyet büyüme hızına göre düzenlenmelidir. Dokuz aylık yavruların günlük gıda tüketimi yetişkin köpeklerinkinden yaklaşık% 10 daha fazladır. 18 ayda, yetişkin köpeklerin tükettiği miktardır. Hazırlanan yiyecekler 8 saatte bir verilmeli ve her beslenmeden sonra karın ve perine bölgesine idrara çıkma ve kusma için masaj yapılmalıdır. Aşırı besleme ishale neden olabilir. Bu gibi durumlarda, yapay yiyecekler seyreltilmeli ve miktarı azaltılmalıdır. Yapay beslenen yavrular yaşamın ilk üç haftasında daha az kilo alırlar, daha sonra kilo alımı normaldir. Annelerini emen bebekler bir hafta içinde iki katına çıkarken, bu gelişme ikinci haftaya kadar yapay beslenen bebeklerde görülmez.

Bize Yazın